A kézmosás fontossága koraszülött babáknál
A koraszülött intenzíven tanultam meg kezet mosni. Bizony, így van. Mert amit korábban kézmosásnak hittem, az maximum a kéz benedvesítésének nevezhető. A kórokozók eltávolításához édeskevés.
Márpedig erre nagy szükség van, hiszen a kezünkön koncentrálódik a környezetünkben lévő tárgyak megérintése után a legtöbb kórokozó.
Biztosan nektek is megtanították az ápolók, orvosok a helyes kézmosás lépéseit, ami alapvető fontosságú koraszülött babák ápolása során. És nem csak a kórházban, hanem otthon is.
Közhelynek tűnik, de a gyakori kézmosás még a mai napig a legegyszerűbb eszköz a betegségek megelőzésére, a fertőzések továbbterjedésének megakadályozására. Ha koraszülött babánk van, a kézmosás az életben maradás egyik pillére.
Bár a kézmosás fertőzésmegelőző hatása már több mint 150 éve ismert, az azóta eltelt hosszú idő is csak azt bizonyítja, hogy sosem lehet eleget hangsúlyozni: a kézmosás a kórokozókkal szembeni védekezés első és legfontosabb fegyvere.
Miért is?
A testünk kórokozókkal szembeni védekezése a bőrünkön kezdődik. A nap folyamán a kezünkön gyűlnek össze a legkoncentráltabban a baktériumok. Ha a “fertőzött” kézzel megérintjük a szemünket, orrunkat vagy szánkat, a baktériumok akadály nélkül kerülhetnek a szervezetünkbe.
Gyakori kézmosással lényegesen lecsökkentjük a baktériumok, mikrobák és vírusok számát, amivel a fertőzések kockázata is kisebb lesz. Ez mind a kórházi, mind az otthoni ápolásra igaz.
Mikor mossunk kezet?
Mindig mossunk kezet:
- koraszülött baba és újszülött érintése előtt,
- pelenkázás után,
- szoptatás, etetés előtt,
- étkezés előtt,
- sérülések, sebek ellátása előtt, gyógyszerek adagolása előtt,
- kontaktlencse behelyezése, eltávolítása előtt,
- élelmiszerek (különösen nyers hús) előkészítése után,
- mellékhelyiség használata után,
- állatokkal való érintkezés után,
- orrfújás, köhögés, tüsszentés után,
- fertőző beteg ellátása után,
- háztartásban keletkezett hulladékkal való érintkezés után,
- takarítás után.
Hogyan mossunk kezet helyesen
Nedvesítsük be a kezünket vízzel, egészen a csuklóig. A kézmosás hatásfokát nagymértékben növelhetjük fertőtlenítő folyékony szappan használatával. A szappannal erőteljesen dörzsöljük össze a kezeinket, és minimum 20 másodpecig tartson, miközben beszappanozzuk a csuklót, a kézfejet, a tenyeret és az ujjak közötti részt is. A körmök alatti területre különösen figyeljünk. Szappanozás után alaposan öblítsük le a kezünket, majd szárítsuk meg a kezünket tiszta, száraz törölköző, vagy eldobható papírtörlő segítségével. Nyilvános helyeken ha lehet, a csapot kéztörlő kendővel fogjuk még, az ajtó kilincséhez pedig a könyökünket használjuk. Kézmosás közben lehetőleg ne viseljünk gyűrűt, karórát. Ne használjunk forró, csak meleg vizet, mert a forró víz hatására a bőr pórusai kitágulnak, így a bőr veszít nedvességéből. Ne érintsük meg a mosdókagylót, mert fertőzött lehet. A mosdókagyló és a csap tisztításához használjunk felületfertőtlenítő szert.
Az alábbi ábra megdöbbentő és látványos is egyben. Megmutatja, hogy a kézmosás során éppen azokat a részeket hagyjuk ki, amelyek az érintéshez szükségesek (ujjbegyek, hüvelykujj).
Töltsd le ezeket a plakátokat, és ha szükségesnek látod, rakd ki a saját fürdőszobátokban is. Az óvodás, iskolás korú testvéreknek nagy segítség lesz abban, hogyan kell kezet mosni, amíg a kistestvér nagyon pici.
Mindezt videó formájában is megnézhetitek:
Kézmosás
Alkoholos bedörzsölés